Ukraińska kołomyja

14 lutego 2016

Rok Pański 2014 możemy z całą stanowczością nazwać rokiem Ukrainy lub ujmując rzecz dosadniej rokiem propagandy ukraińskiej w Polsce. Wszelakiej maści autorytety moralne i inne gadające głowy starały się, z pożałowania godnym zaangażowaniem, stręczyć nam ‘’sprawę ukraińską” jako naszą własną. Nasi parlamentarzyści i uniodeputowani ścigali się, który z nich okaże się bardziej pro ukraiński. Na ekranach telewizorów mogliśmy obserwować ukraińskich ekspertów, którzy żalili się jakich to cierpień doświadcza udręczony naród ukraiński. Zarówno z niezależnych jak i z niepokornych mediów głównego ścieku płynęły do nas poruczenia aby Nowej Ukrainie ze wszech miar pomagać bo leży to rzekomo w naszym interesie. Natomiast na tych, którzy nie chcieli z entuzjazmem przytakiwać pro ukraińskim propagandystom czekało stygmatyzujące miano ‘’ruskich agentów’’.

Obserwując rewolucję na Majdanie mogliśmy doświadczyć swoistego deja vu. Zaledwie przed dziesięciu laty na Ukrainie miała miejsce Pomarańczowa Rewolucja, po której politycy i dziennikarze również dużo sobie obiecywali. Przekaz medialny był bardzo zbliżony do dzisiejszego, z tą tylko różnicą, że łagodniej obchodzono się z Rosją. Pokazywano nam zgnębionych Ukraińców, którzy nie chcą być pod ruskim butem, chcą do Europy. Przy czym Europę, która jest kontynentem, utożsamiano błędnie (podobnie jak dziś) z Unią Europejską, która jest tworem politycznym. Niezależni eksperci zapewniali, że demokratyczna Ukraina będzie przyjaźnie nastawiona do Polaków i będzie ważnym sojusznikiem Polski. Co Polska zyskała wówczas na pomaganiu Ukrainie?

Wbrew zapewnieniom mediów i polityków niewiele. Na dodatek nowy prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał, pod koniec swojej kadencji, tytuł Bohatera Ukrainy ludobójcy spod znaku OUN/UPA – Stepanowi Banderze. Tytuł ten odebrał Banderze, obalony na Majdanie Wiktor Janukowycz, którego środowisko polityczne zwalczało kult OUN/UPA. Chciałbym tu zaznaczyć, że Polski nie powinno w żadnym stopniu interesować jakim Janukowycz był prezydentem dla Ukrainy, tylko to jak można było wykorzystać jego anty banderowskie stanowisko, realizując Polską politykę na Ukrainie. Politycy znad Wisły powinni sobie uzmysłowić, że to nie obywatele Ukrainy i nie krasnoludki, ale obywatele Polski składają się w podatkach na ich pensje. Niestety zamiast kierować się interesem Polski i zachować neutralność wobec wydarzeń w Kijowie nasi mężowie i żony stanu latali na Majdan robić sobie promocję wśród czarno-czerwonych banderowskich flag i udzielać moralnego wsparcia ludziom negującym ludobójstwo na Wołyniu.

Mało tego, w poprzednim roku w telewizjach ogólnokrajowych mogliśmy zaobserwować działaczy mniejszości ukraińskiej w Polsce, którzy również negowali zbrodniczą działalność OUN/UPA. W całej Polsce odbywały się spotkania i konferencje naukowe z udziałem przedstawicieli ukraińskich środowisk politycznych biorących udział w rewolucji na Majdanie, na których można się było dowiedzieć, że wszyscy Ukraińcy chcą się wyzwolić spod ruskiego buta i należy im pomagać.

W efekcie rewolucji na Ukrainie do władzy doszła tam ekipa, która tożsamość narodową Ukraińców chce odgórnie budować na kulcie ludobójców z OUN/UPA. Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wielokrotnie publicznie nazywał morderców z OUN/UPA ukraińskimi patriotami i bohaterami oraz przedstawiał ich jako wzór do naśladowania dla młodzieży ukraińskiej. Ciekawe czy podczas wizyty Petro Poroszenki w Polsce, pod koniec ubiegłego roku, piastujący najwyższe urzędy państwowe w III RP poruszyli drażliwy temat w rozmowach?

Daniel PatrejkoNajnowszy film na kanale namzalezy.pl:

Pozostałe wiadomości:

Loading Facebook Comments ...

Przebudowa portalu NamZależy.pl

Małgorzata Gersdorf: został zbrukany mój autorytet

Marek Opioła o dwóch różnych notatkach sporządzonych ws. Marcina P: w ABW będzie pełna weryfikacja tych informacji (video)

Rada Mediów Narodowych zajmie się sprawą dziennikarza TVP Info, na którego skargę złożył Paweł Adamowicz (video)

Prof. Zdzisław Krasnodębski: rekonstrukcja rządu rzeczywiście powinna nastąpić (video)

Kolejna wpadka Kingi Gajewskiej. Tym razem chodzi o autora lektury

Dyskryminacja w jednym ze sklepów? Zawieszono w nim tabliczkę: "Każdy obywatel Ukrainy będzie poddany kontroli"

Poseł PiS przeciwko swojemu partyjnemu koledze. Chce, aby uchylono mu immunitet

Wybory samorządowe odbędą się 4 lub 18 listopada

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podał się do dymisji. Beata Szydło ją przyjęła

Zofia Romaszewska: problem reformy sądownictwa jest niezwykle ważny

Rafał Bochenek: propozycje prezydenta są analizowane przez grupy ekspertów i prawników (…) Pewne rozwiązania nas cieszą

Powstanie nowy podatek na śmieciowe jedzenie? Dzięki niemu do kasy państwa mogłoby trafiać nawet 300 mln zł rocznie

Krzysztof Łapiński: jeśli opozycja chce, by prezydent stawał przeciwko obozowi, z jakiego się wywodzi, to będzie niemile zaskoczona

43 proc. Polaków negatywnie ocenia działania premier Beaty Szydło

Była posłanka PO do dziennikarza TVP Info: jakieś gó** bierzesz, głupku

Biały Dom obniża podatki. Mowa o PIT i CIT

Dwie niedziele w miesiącu objęte zakazem handlu. Nowe przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia

Elżbieta Rafalska: koszty wydatków społecznych rzeczywiście wzrosły (video)

Donald Trump nie popiera referendum ws. niepodległości Katalonii

Zofia Romaszewska: uratowałam obóz dobrej zmiany (video)

Andrzej Duda: moje drogi z rządem się nie rozjeżdżają

Zmiany w Arabii Saudyjskiej. Kobiety będą mogły kierować samochodem

Politycy PiS otrzymali specjalne wytyczne od Jarosława Kaczyńskiego. Nie mogą atakować prezydenta

PiS chce przesunąć datę wyborów samorządowych? Padły pewne deklaracje

Jacek Sasin: propozycje prezydenta dają szansę, by przeprowadzić gruntowną reformę (video)

Powstaną w Polsce nowe koleje? Rząd poważnie myśli o takim rozwiązaniu

Lekcje religii usunięte ze szkół w Luksemburgu

Nie tylko masło podrożało. W górę poszły ceny mięsa wieprzowego

Grzegorz Schetyna: nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji - ani od prezydenta, ani od kogokolwiek innego (video)

Top