Ukraińska kołomyja

14 lutego 2016

Rok Pański 2014 możemy z całą stanowczością nazwać rokiem Ukrainy lub ujmując rzecz dosadniej rokiem propagandy ukraińskiej w Polsce. Wszelakiej maści autorytety moralne i inne gadające głowy starały się, z pożałowania godnym zaangażowaniem, stręczyć nam ‘’sprawę ukraińską” jako naszą własną. Nasi parlamentarzyści i uniodeputowani ścigali się, który z nich okaże się bardziej pro ukraiński. Na ekranach telewizorów mogliśmy obserwować ukraińskich ekspertów, którzy żalili się jakich to cierpień doświadcza udręczony naród ukraiński. Zarówno z niezależnych jak i z niepokornych mediów głównego ścieku płynęły do nas poruczenia aby Nowej Ukrainie ze wszech miar pomagać bo leży to rzekomo w naszym interesie. Natomiast na tych, którzy nie chcieli z entuzjazmem przytakiwać pro ukraińskim propagandystom czekało stygmatyzujące miano ‘’ruskich agentów’’.

Obserwując rewolucję na Majdanie mogliśmy doświadczyć swoistego deja vu. Zaledwie przed dziesięciu laty na Ukrainie miała miejsce Pomarańczowa Rewolucja, po której politycy i dziennikarze również dużo sobie obiecywali. Przekaz medialny był bardzo zbliżony do dzisiejszego, z tą tylko różnicą, że łagodniej obchodzono się z Rosją. Pokazywano nam zgnębionych Ukraińców, którzy nie chcą być pod ruskim butem, chcą do Europy. Przy czym Europę, która jest kontynentem, utożsamiano błędnie (podobnie jak dziś) z Unią Europejską, która jest tworem politycznym. Niezależni eksperci zapewniali, że demokratyczna Ukraina będzie przyjaźnie nastawiona do Polaków i będzie ważnym sojusznikiem Polski. Co Polska zyskała wówczas na pomaganiu Ukrainie?

Wbrew zapewnieniom mediów i polityków niewiele. Na dodatek nowy prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał, pod koniec swojej kadencji, tytuł Bohatera Ukrainy ludobójcy spod znaku OUN/UPA – Stepanowi Banderze. Tytuł ten odebrał Banderze, obalony na Majdanie Wiktor Janukowycz, którego środowisko polityczne zwalczało kult OUN/UPA. Chciałbym tu zaznaczyć, że Polski nie powinno w żadnym stopniu interesować jakim Janukowycz był prezydentem dla Ukrainy, tylko to jak można było wykorzystać jego anty banderowskie stanowisko, realizując Polską politykę na Ukrainie. Politycy znad Wisły powinni sobie uzmysłowić, że to nie obywatele Ukrainy i nie krasnoludki, ale obywatele Polski składają się w podatkach na ich pensje. Niestety zamiast kierować się interesem Polski i zachować neutralność wobec wydarzeń w Kijowie nasi mężowie i żony stanu latali na Majdan robić sobie promocję wśród czarno-czerwonych banderowskich flag i udzielać moralnego wsparcia ludziom negującym ludobójstwo na Wołyniu.

Mało tego, w poprzednim roku w telewizjach ogólnokrajowych mogliśmy zaobserwować działaczy mniejszości ukraińskiej w Polsce, którzy również negowali zbrodniczą działalność OUN/UPA. W całej Polsce odbywały się spotkania i konferencje naukowe z udziałem przedstawicieli ukraińskich środowisk politycznych biorących udział w rewolucji na Majdanie, na których można się było dowiedzieć, że wszyscy Ukraińcy chcą się wyzwolić spod ruskiego buta i należy im pomagać.

W efekcie rewolucji na Ukrainie do władzy doszła tam ekipa, która tożsamość narodową Ukraińców chce odgórnie budować na kulcie ludobójców z OUN/UPA. Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wielokrotnie publicznie nazywał morderców z OUN/UPA ukraińskimi patriotami i bohaterami oraz przedstawiał ich jako wzór do naśladowania dla młodzieży ukraińskiej. Ciekawe czy podczas wizyty Petro Poroszenki w Polsce, pod koniec ubiegłego roku, piastujący najwyższe urzędy państwowe w III RP poruszyli drażliwy temat w rozmowach?

Daniel Patrejko

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Kolejne niepokojące zachowanie w Sejmie. Doszło do przepychanek między Petru, a Suskim. Posłowie prawie, że pobili się o mikrofon (video)

Sondaż Polsat News: Janusz Korwin-Mikke liderem opozycji. Europoseł może liczyć na 47,5 proc. głosów poparcia

Krystyna Pawłowicz przed posiedzeniem komisji: zamknijcie mordy! (video)

Gorąca noc w Sejmie. Awantury, okrzyki, wyzwiska. Nie tylko Kaczyński dał się ponieść emocjom (video)

Kaczyński do opozycji: "zamordowaliście mojego brata, jesteście kanaliami!". Awantura nocą w Sejmie (video)

Korwin-Mikke: PiS twierdzi, że sądownictwo opanowane jest przez skorumpowaną SBecką mafię. I zajęło się wyganianiem diabła Belzebubem (video)

Marian Kowalski: Schetyna powinien stracić immunitet i trafić do więzienia (video)

TVP kontynuuje kontrowersyjną narracje: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa"

Ojciec Rydzyk znowu otrzymał fundusze. PiS kolejny raz szczodre dla duchownego

Niezwykle burzliwe posiedzenie Sejmu; PiS wprowadza poprawkę do projektu ustawy o KRS; opozycja niezadowolona; pod Sejmem czekają ludzie

Czechy zaostrzają prawo wobec uchodźców. Nowelizacja ustawy podpisana

Reakcja społeczeństwa okazała się sukcesem. Opłata paliwowa nie wejdzie w życie. "Cieszymy się z tej decyzji" - mówi opozycja

Para książęca, William i Kate z wizytą w Warszawie. Brytyjscy goście spotkali się z prezydentem Dudą i jego małżonką (video)

Emocjonalne przemówienie uczestniczki Powstania Warszawskiego: Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć (video)

Paweł Kukiz: nie do zaakceptowania jest "reforma" sądów polegająca na tym, że jedna tylko partia wskazuje swoich sędziów

Wczorajsze zachowanie członków KOD oburzyło komentatorów. "Porozsiadali się brudnymi tyłkami na pomniku AK jak na pikniku"

Adam Michnik przeklina do dziennikarza TVP Info: Jak ty skur***ynu zmądrzejesz (video)

Demonstracje przed Sejmem. Opozycja oraz KOD manifestują w obronie demokracji i sądownictwa

Krystyna Pawłowicz straszy media utratą koncesji. Chodzi m.in. o „Gazetę Wyborczą”, „TVN” czy „Newsweek”

Ryszard Petru prosi o wsparcie: napisałem list do naszych przyjaciół na całym świecie z prośbą o solidarność

Adam Michnik w mocnych słowach komentuje sytuację w Polsce: polityka PiS przypomina mordobicie

Zbigniew Hołdys znowu postanowił o sobie przypomnieć. Muzyk w bardzo ostrych słowach skrytykował opozycje (video)

Atak nożownika w Hurghadzie. Dwie osoby nie żyją; ranny Polak

Miriam Shaded uderza w producenta popularnej wody mineralnej, który na etykiecie swojego produktu zamieścił islamskie symbole

Cejrowski: natychmiast aresztować Gronkiewicz-Waltz, bo może mataczyć. Przestępców za mordę doprowadzić przed wymiar sprawiedliwości (video)

Lech Wałęsa nie wytrzymał na wizji. Były prezydent do Moniki Olejnik "co Pani piep***?" (video)

Top