Ukraińska kołomyja

14 lutego 2016

Rok Pański 2014 możemy z całą stanowczością nazwać rokiem Ukrainy lub ujmując rzecz dosadniej rokiem propagandy ukraińskiej w Polsce. Wszelakiej maści autorytety moralne i inne gadające głowy starały się, z pożałowania godnym zaangażowaniem, stręczyć nam ‘’sprawę ukraińską” jako naszą własną. Nasi parlamentarzyści i uniodeputowani ścigali się, który z nich okaże się bardziej pro ukraiński. Na ekranach telewizorów mogliśmy obserwować ukraińskich ekspertów, którzy żalili się jakich to cierpień doświadcza udręczony naród ukraiński. Zarówno z niezależnych jak i z niepokornych mediów głównego ścieku płynęły do nas poruczenia aby Nowej Ukrainie ze wszech miar pomagać bo leży to rzekomo w naszym interesie. Natomiast na tych, którzy nie chcieli z entuzjazmem przytakiwać pro ukraińskim propagandystom czekało stygmatyzujące miano ‘’ruskich agentów’’.

Obserwując rewolucję na Majdanie mogliśmy doświadczyć swoistego deja vu. Zaledwie przed dziesięciu laty na Ukrainie miała miejsce Pomarańczowa Rewolucja, po której politycy i dziennikarze również dużo sobie obiecywali. Przekaz medialny był bardzo zbliżony do dzisiejszego, z tą tylko różnicą, że łagodniej obchodzono się z Rosją. Pokazywano nam zgnębionych Ukraińców, którzy nie chcą być pod ruskim butem, chcą do Europy. Przy czym Europę, która jest kontynentem, utożsamiano błędnie (podobnie jak dziś) z Unią Europejską, która jest tworem politycznym. Niezależni eksperci zapewniali, że demokratyczna Ukraina będzie przyjaźnie nastawiona do Polaków i będzie ważnym sojusznikiem Polski. Co Polska zyskała wówczas na pomaganiu Ukrainie?

Wbrew zapewnieniom mediów i polityków niewiele. Na dodatek nowy prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał, pod koniec swojej kadencji, tytuł Bohatera Ukrainy ludobójcy spod znaku OUN/UPA – Stepanowi Banderze. Tytuł ten odebrał Banderze, obalony na Majdanie Wiktor Janukowycz, którego środowisko polityczne zwalczało kult OUN/UPA. Chciałbym tu zaznaczyć, że Polski nie powinno w żadnym stopniu interesować jakim Janukowycz był prezydentem dla Ukrainy, tylko to jak można było wykorzystać jego anty banderowskie stanowisko, realizując Polską politykę na Ukrainie. Politycy znad Wisły powinni sobie uzmysłowić, że to nie obywatele Ukrainy i nie krasnoludki, ale obywatele Polski składają się w podatkach na ich pensje. Niestety zamiast kierować się interesem Polski i zachować neutralność wobec wydarzeń w Kijowie nasi mężowie i żony stanu latali na Majdan robić sobie promocję wśród czarno-czerwonych banderowskich flag i udzielać moralnego wsparcia ludziom negującym ludobójstwo na Wołyniu.

Mało tego, w poprzednim roku w telewizjach ogólnokrajowych mogliśmy zaobserwować działaczy mniejszości ukraińskiej w Polsce, którzy również negowali zbrodniczą działalność OUN/UPA. W całej Polsce odbywały się spotkania i konferencje naukowe z udziałem przedstawicieli ukraińskich środowisk politycznych biorących udział w rewolucji na Majdanie, na których można się było dowiedzieć, że wszyscy Ukraińcy chcą się wyzwolić spod ruskiego buta i należy im pomagać.

W efekcie rewolucji na Ukrainie do władzy doszła tam ekipa, która tożsamość narodową Ukraińców chce odgórnie budować na kulcie ludobójców z OUN/UPA. Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wielokrotnie publicznie nazywał morderców z OUN/UPA ukraińskimi patriotami i bohaterami oraz przedstawiał ich jako wzór do naśladowania dla młodzieży ukraińskiej. Ciekawe czy podczas wizyty Petro Poroszenki w Polsce, pod koniec ubiegłego roku, piastujący najwyższe urzędy państwowe w III RP poruszyli drażliwy temat w rozmowach?

Daniel Patrejko

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Muzułmańskie świątynie celem ataku w Hiszpanii

Nowe ustalenia w sprawie śmierci posła Kukiz'15 Rafała Wójcikowskiego

Prezydent Duda miał niegroźny wypadek. Spadł ze skutera

Potwierdzona została tożsamość terrorysty z Barcelony. W tłum ludzi wjechał 22-letni Marokańczyk (video)

Mężczyzna wjechał samochodem w przystanki autobusowe w Marsylii. Nie żyje jedna osoba

Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński na wspólnych wakacjach. Politycy udostępnili zdjęcia

Będzie przerwa w wypłacie świadczeń 500+? Do tej pory zaakceptowano co dziesiąty wniosek

Tylko dwa polskie uniwersytety w prestiżowym rankingu 500 najlepszych uczelni świata

Francuska policja zlikwidowała kilka nielegalnych obozowisk imigrantów w Paryżu

Korwin-Mikke przypomina, że pół roku temu w Barcelonie 160 tys. demonstrantów domagało się przyjęcia większej liczby uchodźców

Ryszard Petru w szpitalu. Polityk prawdopodobnie musi przejść zabieg

Polscy politycy oraz dziennikarze komentują zamachy w Hiszpanii. "Ilość ofiar terroryzmu jest nieporównywalna z ofiarami grypy"

Dziennikarze Telewizji Publicznej nie są zadowoleni ze swojej pracy. "Ciężko się tu pracuje"

W najnowszym sondażu PiS nadal znacznie wyżej od swoich przeciwników

Senator Stanisław Kogut był świadkiem zamachu w Barcelonie (video)

Kolejny atak w Hiszpanii. Furgonetka wjechała w grupę ludzi w kurorcie Cambrils (video)

Tragiczny bilans zamachu w Barcelonie: 13 osób zabitych, ponad 80 rannych, ISIS odpowiedzialne za zbrodnie (video)

W ciągu dwóch lat prezydent Duda ułaskawił 39 osób. Wśród nich jest zabójca, diler narkotykowy oraz złodziej

Kim Dzong Un może być chory. Świadczy o tym jego zachowanie

Borys Budka: najlepszym rozwiązaniem dla opozycji będą wspólne, mocne listy, w których opozycja przeciwstawi się PiS-owi (video)

Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń. Polacy najbardziej obawiają się Rosji

Lubnauer: pogłoski o śmierci liderów obecnych opozycji są mocno przesadzone (video)

Prezydentura Macrona nie podoba sie Francuzom

Korea Północna jest zdolna sama produkować silniki rakietowe

W resorcie kultury panuje przekonanie, że w polskich mediach istnieje zbyt duże zaangażowanie kapitału niemieckiego

Macierewicz o relacjach z prezydentem: jakikolwiek komentarz ze strony ministra wikłałby nas w polemikę, a ta tylko pogarszałaby sytuację

Tragiczne statystyki długie weekendu. Na drogach zginęło 30 osób

Cejrowski komentuje wspólne zdjęcie z Wałęsą (video)

Abp Jędraszewski: przypomina mi się jedna rzecz, kiedy moi koledzy księża w czasie stanu wojennego byli prześladowani przez SB (video)

Drewno pozyskane z lasów po nawałnicach może przynieść ogromne zyski

Top